Емоційний інтелект (ЕІ) – здатність людини сприймати власні емоції і керувати почуттями для ефективного вирішення задач.
Інтерес до емоційного інтелекту з’явився на початку ХХ століття через кризу класичних IQ-тестів – вони не пояснювали особливості мотивації та поведінки людей. Однак ще давні греки роздумували над емоційним інтелектом, вважаючи, що мудра людина – та, яка здатна об’єднати розум, логіку й емоції.
Хочете цього чи ні, але ви постійно переживаєте емоції: у спілкуванні з людиною, в картинній галереї, супермаркеті, тощо. Щодня ви використовуєте емоційний інтелект, різниця лише в тому, наскільки високий його рівень. Ви і тільки ви обираєте, які емоції відчути у той чи інший момент. Хочете відчути образу й роздратованість? Будь ласка. Бажаєте радіти життю й сміятись? Можна й так! Ви будете спокійні і урівноважені, якщо навчитесь розбиратись в своїх емоціях та почнете їх контролювати.
А навіщо тоді ще розбиратись в емоціях інших людей? Хіба недостатньо знатись і користуватись своїми? Справа у тому, що ми спілкуємось з людьми щодня, письмово чи усно – неважливо. Розуміння, що відчуває людина і чому відчуває – ключ до побудови міцних і гармонійних стосунків. Ви можете бути не надто талановитим, можете не вирізнятись видатним інтелектом, але якщо ви вмієте спілкуватись з людьми – успіх забезпечено.
Моделей емоційного інтелекту багато, але ми зупинимось на класичній.
ЕІ складається з:
Самосвідомість – здатність прислуховуватись до своїх почуттів і розуміти їх. Це коли ти знаєш, що викликає у тебе сильні емоції; відчуваєш, коли треба просити допомоги, тощо
Самоуправління – здатність контролювати свої емоції навіть у складні моменти: стримувати поривання, спокійно обговорювати розбіжності та уникати дій, про які потім жалієш
Мотивація – нас мотивують до дій не тільки гроші, статус чи інші нагороди, які отримують за результат, а й емоції. Наприклад: радість, допитливість, гордість за досягнення чи задоволення від досягнутої цілі.
Емпатія – навичка «зчитування» емоцій інших людей та вміння адекватно реагувати на них.
Соціальні навички – застосування емпатії і співвідношення потреб людей до твоїх потреб. Вміння знайти спільну мову, керувати підопічними чи просто вміння бути переконливим.
Як розвинути ЕІ? Кілька корисних порад
Поставте себе на місце іншої людини.
Дитина плаче, бо голодна або стомлена. Сусідка дратується, бо не спала через ремонт по сусідству. Колега злиться, бо переживає розставання. Аналізуючи, з ким і в якому стані ми розмовляєм, ми краще розуміємо, що вони відчувають і чому діють саме так. Уявіть себе чоловіком, у якого три роки не було відпустки, чи дитиною, якій ніколи ні в чому не відмовляли. Тоді вам буде простіше зрозуміти їх.
Називайте свої і чужі емоції
Більшість людей не вміють називати свої емоції і вважають це зайвим вмінням. Але насправді гнів відрізняється образи й розчарування, а аналіз своїх та чужих емоцій дозволяє промацати свої слабкі місця. Варто навчитись відділяти тривогу від роздратування, а апатію – від втоми. Коли ви зрозумієте, які негативні емоції домінують у вашому житті, то від них стане легше позбутись. Те саме стосується близьких вам людей.
Розширюйте кругозір
Часто проблеми з емоційним інтелектом виникають через те, що ми потонули у своїй інформаційній бульбашці. Потрібно розширювати кругозір – читати художні книги, мемуари, дивитись кіно, цікавитись наукою, подорожувати, тощо. Таким чином ми дізнаємось, наскільки відрізняються люди і що порівнювати всіх під один приклад – помилка. Розуміти складний і невпорядкований світ – важливий крок для урегулювання конфліктів та побудови гармонійних відносин.
Думайте на два кроки вперед
Емоційний інтелект схильний до довгострокового планування: побудова пріоритетів і цілей, стратегічний розподіл ресурсів і тактика дій. У побудові відносин нам варто поділити людей на тих, з ким ми проводимо більшу частину життя і на тих, хто на наше життя не впливає. Всі сили ЕІ треба витратити на те, аби спілкування з ближнім колом було цікавим та змістовним. Витрачайте свій час на людей, які вас чогось навчають, підтримуйте контакт із небайдужими та гармонійними партнерами. Адаптуйте бюджет під свої цілі і вчіться заощаджувати. Відкладайте гроші на продуману покупку. Дивіться на конфлікт і перешкоди як на проміжний етап, подолавши який перед вами відкриються нові можливості. Не давайте марних обіцянок, а ще не формуйте необґрунтованих очікувань.
Вправи з метафоричними картами для розвитку емоційного інтелекту.