Часто ми чуємо такі вислови, як «вийти за рамки» або навпаки – «тримати себе в рамках». Як правило, ми відчуваєм себе ніби оточеними якимось межами, і межі ці ми маємо долати, оскільки вони обмежують нашу свободу. Ми бачимо ворога в границі, але це помилка – границі насправді є межами нашого Я, вони формують нашу індивідуальність, дарують відчуття усвідомлення себе, як індивіда. Все, що ми допускаємо до нашого світу і є Ми, але ці межі не дають нам розчинитись у всесвіті, вони формують наше Я.
Ворог непрόстого – не факт існування меж, а неспроможність змінювати їхні масштаби й конфігурації. Тверді й непорушні межі свого Я можуть бути гарною рисою, але не для непрόстого – йому життєво необхідно бути гнучким, вміти розширювати межі свого Я. Ця навичка необхідна для подорожі всесвітом.
Ця техніка дозволить вам зробити перший крок до формування навички розширення рамок сприйняття.
Вам потрібна одна карта картинкою догори. Наприклад, можем використати оцю:
Завдяки попереднім вправами ви можете відчути персонажа, стати на його місце, наповнити його внутрішній світ емоціями і переживаннями та довільно змінювати це наповнення. Тепер розширимо рамки цього зображення до величини всесвіту.
Почнемо з простору. Знову ж використовуємо допоміжні питання.
Що знаходиться за лівим краєм картинки?
А що за іншими краями? Справа, зверху і внизу?
Що знаходиться з того боку, з якого ми дивимось на картинку?
Уявіть як це зображення буде виглядати, якщо відійти на крок назад чи навіть на десять метрів. Як би змінилась картинка, якби ви були необмежені її рамками?
Опишіть місце, в якому перебуває персонаж, але якого не видно на зображенні.
Опишіть це місце в структурі світу, в якому перебуває персонаж. Наприклад, він знаходиться в якійсь споруді. Ви описали цю споруду. Тепер опишіть, де вона знаходиться, яка місцевість довкола, країна, материк, планета. Не обмежуйте себе рамками лише цього зображення. Розширюйте уявну картину світу до тих меж, на які ви здатні. Щоразу робіть крок далі, таким чином ви зможете описати новий всесвіт зі своїми законами.
Ми маємо цілий всесвіт, який застиг у певному моменті часу. Тепер слід додати йому динаміки – розширюємо границі часу.
Що було за хвилину до подій на зображенні?
Що буде за хвилину після цього моменту?
Як персонаж потрапив сюди? Які події його привели сюди?
Які події очікують його в майбутньому?
Опишіть життя персонажа від народження і до смерті.
Опишіть історію світу, в якому мешкає персонаж, від початку створення і до кінця.
Чи помітили ви, наскільки більшим і ширшим стало сприйняття персонажа, поки ви розширювали рамки? Оскільки ви у власній оцінці не зупинялись на побаченому, а розширювали межі розуміння, то діяння персонажа вам стали зрозуміліші.
Іноді можуть виникнути сумніви: Це ж вигаданий персонаж, як це все допоможе мені в реальному житті? Яким чином я пізнаватиму живих людей і реальний світ?
Відповідь проста - ви все зможете. Не завдяки фантазії, яка значно розвинеться у ході виконання вправ, а завдяки напрацьованій звичці ставити собі питання, які виходять за межі. Наприклад, кохана людина прийшла з поганим настроєм і накричала на вас. Оцінюючи лише картинку, ви сприймете її через образу і відповісте тим же, а це тільки погіршить ситуацію. Спробуйте вийти за межі цієї ситуації, розберіться в причині, що їй передувало, чому сталась така реакція, чи ви причетні до проблеми. А ще думайте про майбутнє. Чи є нормальними стосунки, де вас не поважають настільки, що можуть просто викричатись через поганий настрій? А може навпаки, саме вам потрібно змінитись і не повторювати своїх помилок, які лише провокують конфлікти. Розширення рамок сприйняття цієї ситуації дозволить нам знайти вихід в майбутньому, але це неможливо зробити, перебуваючи в конкретному моменті події.
Розглядайте через призму розширення меж будь-які явища, котрі вас цікавлять. З ЧАСОМ ВИ ПОМІТИТЕ, ЩО СВІТ ЗНАЧНО БІЛЬШИЙ І СКЛАДНІШИЙ, НІЖ ВИ ДУМАЛИ РАНІШЕ.