Протягом останніх десятиріч був створений новий унікальний інструмент роботи – «Метафоричні асоціативні карти», що застосовується психологами, психотерапевтами, бізнес-тренерами, коучами, як в особистих цілях (самопізнання, саморозвиток, поліпшення взаємин з оточуючими) так для роботи з клієнтами. Метод був створений в Німеччині і розвивався в Ізраїлі протягом останніх тридцяти років. Перші карти з’явилися в Німеччині в 1985 році. Їх творцями були Елі Раман та Морітц Егетмейер. Асоціативні метафоричні карти - це картинки, розміром з гральні карти, без закріплених стійких значень і інтерпретацій. На деяких картах зображені пейзажі, на деяких ситуації з життя, є карти із зображенням людей, казкових персонажів, а є карти з абстрактними малюнками. Метафоричні карти застосовуються для пошуків вирішення актуальних проблем, для створення відповідної обстановки для справжнього, глибокого міжособистісного контакту.
Карти інтернаціональні, тому сприймаються представниками багатьох культур, підходять для роботи з клієнтами різного віку. Вони також можуть використовуватися для проведення як групової так і індивідуальної роботи; для вирішення проблем сімейних відносин, розв’язання внутрішніх конфліктів, роботи з втратою, травмою . Крім того, застосування карт сприяє розширенню знань про себе та навколишній світ; розвитку уяви та креативності; знаходженню рівноваги між тілом, душею та розумом; проживанню критичних ситуацій та знаходженню стратегій виходу з них; сприяють усвідомленню свого особистісного міста та шляху у житті та інше. Використання цього інструменту надає можливість працювати відразу з емоційною, ментальною та тілесною сферою клієнта. Робота з метафоричними картами створюють безпечну обстановку, яка сприяє обміну думками, вільному від оціночних суджень.
Цінність МАК як психологічного інструменту полягає в тому, що вони сприяють зниженню рівня захисних реакцій психіки.
Крім того метафоричні карти допомагають створити більш безпечну атмосферу для саморозкриття, можуть допомогти зняти напругу чи тривогу на початкових стадіях роботи. Метафоричність інструменту дозволяє клієнтам сприймати власні проблеми, наче на відстані, дисоціативно та символічно. Разом з тим МАК дають можливість вивести на поверхню глибинні переживання.
Крім того МАК створює можливості метафоричного моделювання бажаного майбутнього, його різних варіацій та перевірки на екологічність обраного рішення.
Знаки та символи правлять світом,
а не слово і закон.
(Конфуцій)