Метафоричні асоціативні карти (МАК) – спеціальні картинки у формі карт, які використовуються як засіб консультування, психотерапії, покращення спілкування, а також як засіб освіти й соціальних інтерактивних ігор. У метафоричних карт не існує офіційного чи правильного тлумачення зображень, а вказівки щодо користування тільки стимулюють уяву й особисті інтерпретації зображень.
Найчастіше їх використовують для самоаналізу й полегшення соціальних взаємодій, також використовують як допоміжні засоби в психотерапевтичній практиці та освіті. Інколи метафоричні карти виступають каталізатором художніх здібностей: малювання, письменництво, танець, тощо.
Метод роботи з МАК був створений у Німеччині і розвивається в Ізраїлі вже протягом тридцяти років. Першу колоду створили у 1982 році Елі Раман та Морітц Егетмейер. Колода називалась «Ох карти» і складалась із «88 карт із зображеннями, доповнені 88 картами із словами. У процесі гри карта із зображенням накладалась на карту із словами. Всього можливі 7744 комбінації слів і зображень».
Метафоричними карти називають через те, що вони звертаються до підсвідомості людини через метафору. Асоціативними ж звуться, бо вони викликають асоціації, завдяки яким людина проживає ще раз свою історію, актуалізує проблему. Також МАК ще називають проективними, адже людина бачить в карті те, що хоче бачити; те, що емоційно відгукується в ній.
Поділяють карти на універсальні та спеціальні. Універсальні дозволяють розглядати найрізноманітніші запити. До таких можна віднести вищезгадані «Ох карти» та українську колоду «108 бесконечных вариантов». Спеціальні ж колоди орієнтовані на більш вузькі запити: виконання завдань наративної психотерапії, коучинг, психокорекція несприятливих психічних станів людини, тощо.
Метафоричні асоціативні карти застосовуються як для психодіагностики так і для психокорекції. Вони консолідують роботу обох півкуль головного мозку, що призводить до виявлення нових способів мислення, набуття свіжого погляду на проблему, виникнення інсайтів.
Особливості роботи з МАК:
Використовуються як в індивідуальному консультуванні клієнтів, так і в груповому
Дозволяють працювати із проблемами міжособистісних стосунків і вирішувати сімейні проблеми
Карти є своєрідним посередником між клієнтом і психологом, що істотно знижує, а інколи й розчиняє захист першого
Карти є ключем до підсвідомості людини, оскільки задіюють і активізують праву півкулю мозку
Розкладання карт на основі МАК часто стають для клієнта символічною життєвою програмою, яка починає розгортатися в реальному житті. Так, вийшовши з кабінету психолога, він починає крок за кроком «вибудовувати свій шлях»
Карти дозволяють задіяти ресурси інтуїції, розвивати уяву і стимулювати емоційний інтелект
МАК легкі в освоєнні. На початкових стадіях роботи достатньо скористатися інструкціями, що додаються до кожної колоди